A Google szerint a Google Playen keresztül telepített rosszindulatú szoftverek száma megduplázódott tavalyhoz képest.
Azért nem kell megijedni, mivel a statisztikai adatok változása sokkal inkább arra vezethető vissza, hogy miként kategorizálja a Google az appokat, semmint arra, hogy több ilyen programmal bombáznának bennünket vagy figyelmetlenebbek lennénk – ami persze nem jelenti azt, hogy ne lennénk azok, csak azért ennyit nem hülyültünk az elmúlt egy évben.
Kép: Unsplash
A Google ugyanis most már a „potenciálisan veszélyes applikáció” fogalomkörébe sorolta az összes olyan alkalmazást, ami az ún. click-fraud applikációk közül kerül ki. A click-fraud applikációk olyan alkalmazások, amik a kattintásokat generálnak, jellemzően nem kívánt reklámokat dobálnak fel elénk. Minél több a klikk, annál több a bevétel, és erre használják sokan az ilyen kattintás-generáló appokat, amik egyébként a Google statisztikái szerint a potenciálisan veszélyes elemek 55%-át adják. De ugye a hirdetőnek ez az automata-klikkelés igazából nem üzlet, mert csupa olyan kattintás érkezik a hirdetéseire, amik valójában nem érdeklődnek a termékeik iránt, tehát csak forgalmat generálnak, de tényleges érték nincs mögöttük.
Általában ingyenes applikációkkal terjednek, illetve sokszor eszköztárakon (toolbar), képernyőképeken vagy mobil-témákon keresztül. A gyakorlatban gyakran tapasztalhatjuk azt, hogy lelassult a telefonunk, már nem olyan jó a teljesítménye, mint korábban – tipikusan azért, mert ilyenkor a háttérben más programok is futnak. Vannak olyan programok, amik ilyenkor képesek megváltoztatni a böngészőnk kezdőlapját, vagy módosítják az alapértelmezett keresőnket. Meg persze vannak a teljesen agresszív fajták, amik vég nélkül dobálják fel a nem kívánt reklámjaikat, és akárhova kattintunk, csak még több és több tolakodik az arcunkba.
A Google korábban is próbálta szűrni az ilyen programokat, bár akkor még csak szimplán a „szabálysértő” kategóriába sorolta őket. Földrajzilag leginkább az USA, Brazília és Mexikó az érintettek, ott buknak a leginkább ezekre a kattintás-vadász programokra.
A tech-cég szerint egyébként a felhasználóik sokkal nagyobb biztonságban vannak, ha a Google Playen keresztül töltik le az újabb és újabb szoftvereiket, mivel a kártékony programok aránya kifejezetten alacsony a platformon.
A statisztikák szerint az 55%-os kattintás-generálós appok után a legveszélyesebb programok listájában a trójai programok következnek a maguk 16%-os telepítési arányukkal. A trójaiak azok a kártékony programok, amik első ránézésre teljesen ártatlannak tűnnek, de aztán beépülve a gépeinkre meglehetősen sok galibát tudnak okozni. Sokan ezeket is vírusoknak hívják, holott a trójai programok nem tudják magukat sokszorozni, nem így működnek. Az egyszerűbbek a fertőzésen kívül nem csinálnak semmit, a kifinomultabb módszerekkel operáló verziók viszont képesek valóban működő funkciókat betölteni, tehát ellátni az általuk beígért feladatot, miközben a háttérben megnyitják mondjuk a felhasználók gépeit távoli elérésre vagy ellopják az adataikat.
Ha nem számítjuk a click-fraud applikációkat, akkor a Google szerint a hivatalos alkalmazásukon keresztül letöltött veszélyes alkalmazások száma 31%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva. Ha még nagyobb biztonságban szeretnénk lenni, akkor vannak már olyan többszintű biztonsági megoldások mobilokra, amiknek a megvásárlása után nagy eséllyel elkerülhetjük az ilyen appokat.