Mennyire biztonságosak a telefonos alkalmazásaid?
2019. április 05. írta: Geek Peet

Mennyire biztonságosak a telefonos alkalmazásaid?

A Google szerint a Google Playen keresztül telepített rosszindulatú szoftverek száma megduplázódott tavalyhoz képest.

Azért nem kell megijedni, mivel a statisztikai adatok változása sokkal inkább arra vezethető vissza, hogy miként kategorizálja a Google az appokat, semmint arra, hogy több ilyen programmal bombáznának bennünket vagy figyelmetlenebbek lennénk – ami persze nem jelenti azt, hogy ne lennénk azok, csak azért ennyit nem hülyültünk az elmúlt egy évben.

pathum-danthanarayana-466070-unsplash.jpg

Kép: Unsplash

A Google ugyanis most már a „potenciálisan veszélyes applikáció” fogalomkörébe sorolta az összes olyan alkalmazást, ami az ún. click-fraud applikációk közül kerül ki. A click-fraud applikációk olyan alkalmazások, amik a kattintásokat generálnak, jellemzően nem kívánt reklámokat dobálnak fel elénk. Minél több a klikk, annál több a bevétel, és erre használják sokan az ilyen kattintás-generáló appokat, amik egyébként a Google statisztikái szerint a potenciálisan veszélyes elemek 55%-át adják. De ugye a hirdetőnek ez az automata-klikkelés igazából nem üzlet, mert csupa olyan kattintás érkezik a hirdetéseire, amik valójában nem érdeklődnek a termékeik iránt, tehát csak forgalmat generálnak, de tényleges érték nincs mögöttük.

Általában ingyenes applikációkkal terjednek, illetve sokszor eszköztárakon (toolbar), képernyőképeken vagy mobil-témákon keresztül. A gyakorlatban gyakran tapasztalhatjuk azt, hogy lelassult a telefonunk, már nem olyan jó a teljesítménye, mint korábban – tipikusan azért, mert ilyenkor a háttérben más programok is futnak. Vannak olyan programok, amik ilyenkor képesek megváltoztatni a böngészőnk kezdőlapját, vagy módosítják az alapértelmezett keresőnket. Meg persze vannak a teljesen agresszív fajták, amik vég nélkül dobálják fel a nem kívánt reklámjaikat, és akárhova kattintunk, csak még több és több tolakodik az arcunkba.

A Google korábban is próbálta szűrni az ilyen programokat, bár akkor még csak szimplán a „szabálysértő” kategóriába sorolta őket. Földrajzilag leginkább az USA, Brazília és Mexikó az érintettek, ott buknak a leginkább ezekre a kattintás-vadász programokra.

A tech-cég szerint egyébként a felhasználóik sokkal nagyobb biztonságban vannak, ha a Google Playen keresztül töltik le az újabb és újabb szoftvereiket, mivel a kártékony programok aránya kifejezetten alacsony a platformon.

A statisztikák szerint az 55%-os kattintás-generálós appok után a legveszélyesebb programok listájában a trójai programok következnek a maguk 16%-os telepítési arányukkal. A trójaiak azok a kártékony programok, amik első ránézésre teljesen ártatlannak tűnnek, de aztán beépülve a gépeinkre meglehetősen sok galibát tudnak okozni. Sokan ezeket is vírusoknak hívják, holott a trójai programok nem tudják magukat sokszorozni, nem így működnek. Az egyszerűbbek a fertőzésen kívül nem csinálnak semmit, a kifinomultabb módszerekkel operáló verziók viszont képesek valóban működő funkciókat betölteni, tehát ellátni az általuk beígért feladatot, miközben a háttérben megnyitják mondjuk a felhasználók gépeit távoli elérésre vagy ellopják az adataikat.

Ha nem számítjuk a click-fraud applikációkat, akkor a Google szerint a hivatalos alkalmazásukon keresztül letöltött veszélyes alkalmazások száma 31%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva. Ha még nagyobb biztonságban szeretnénk lenni, akkor vannak már olyan többszintű biztonsági megoldások mobilokra, amiknek a megvásárlása után nagy eséllyel elkerülhetjük az ilyen appokat.  

A bejegyzés trackback címe:

https://geekgyik.blog.hu/api/trackback/id/tr2814741637

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

steery 2019.04.06. 11:30:11

Mivel már elég nagy memóriatárral árulják a legócskább mobilokat is, semmibe se kerülne a gyártóknak, hogy alapból minden biztonságos applikációt feltelepítsenek a mobilokra, aztán letiltsák az újak feltelepítését, hogy a felhasználó még szándékosan se ronthassa el a gépét, mindenféle szemét programok feltelepítésével. Ha van a gépeden mondjuk tízezer applikáció, szinte 100%-ban biztos, hogy találsz köztük olyat, ami azt csinálja, amire épp szükséged van és nem okoz kellemetlen meglepetéseket.

Szerintem ez a jövő. Az egész számítástechnikában, nem csak a mobiloknál. A felhasználókat meg kell fosztani attól a lehetőségtől, hogy programokat telepíthessenek és elbarmolják a rendszerüket. Aki ilyet akar, az vegyen magának külön erre a célra való gépet. Így véget lehetne venni a vírusok, kémprogramok, kártevők és hekkelések tömegének és sokkal biztonságosabbá, az átlag felhasználók számára használhatóbbá lehetne tenni a kibervilágot.

Quas! 2019.04.06. 13:00:19

@steery: Pont az a lényeg, hogy ne kelljen 1000féle+1 célhardvert gyártani, hanem csak kevés számút, amit mindenki más célra tud használni, a felhasznált szoftvereknek megfelelően.

kriksz 2019.04.06. 14:38:24

@steery:
Ha ez vicc akart lenni, akkor nagyon rossz.

Online Távmunkás · http://onlinetavmunka.blog.hu 2019.04.06. 17:49:02

Az a gond, hogy a Google már minden szemetet beenged az áruházába, az appok többségét törölni kellene.

efi 2019.04.06. 17:52:32

@steery:
10000 app, darabja 2-20 MB-tal, az kb 100 GB. Biztos minden telefonban ennyi hely van? Ja, nem is.
Én inkább azt nem értem, miért nincs egy folyamatosan frissülő lista, ahol a letiltott appok szerepelnek? Ha szerencsétlen user korábban telepítette, legalább tudná, mit kell eltávolítani utólag.

Phteven 2019.04.06. 19:07:17

Amig a felhasznalok agy nelkul telepitenek minden szart a telefonjukra, addig csinalhatnak barmit a telefon gyartok es a Google is.

steery 2019.04.07. 11:28:18

@kriksz: Nem vicc. Teljesen komoly. Gondold végig.
@efi: Ezer appot írtam, nem tízezret. Vagyis alig 10 Gb helyen kényelmesen elférnek. Mennyi most alapból egy mobil memóriája? 16-32 Gb? És emelkedik. El kell kezdeni az ilyen készülékek gyártását és akkor pár év alatt lecserélődik a globális mobil állomány ilyenekre. Természetesen ezen ezer app listáját is érdemes fél-egy évente frissíteni. A felhasználói visszajelzések, statisztikák alapján a nem kellőket, nem tetszőket törölni kell és új, fontos appokat kell beletenni. A meglévőket meg lehet módosítani, javítani, kiegészíteni. Aki új memóriát és app kiadást akar, bemegy a botlba és kicserélteti a memóriát a mobiljában, számítógépében (valami minimális összegért vagy ha komoly előfizető, ingyen). És ennyi. A világ meg van mentve.
süti beállítások módosítása